Україна в ході земельної реформи має дозволити на початкових етапах купувати землю лише своїм аграріям та не допускати на ринок землі іноземців, а також юридичних осіб, передає Agravery.com.
Таку думку під час круглого столу «Продаж землі: українські реалії і литовський досвід», організованого Всеукраїнською Аграрною Радою, висловив заступник голови аграрного комітету Сейму Литовської Республіки, ексміністр сільського господарства Литви Казіс Старкевічус.
Член литовського Сейму поділився досвідом впровадження земельної реформи у своїй країні. Зокрема, максимальний обсяг землі, який особа може придбати у Литві складає 500 га. Протягом перших 10 років іноземці не мали права купувати землю в Литві. Це був перехідний період і право купувати землю іноземці отримали у 2014 році, маючи при цьому ряд обмежень. Однак, іноземні корпорації змогли обійти заборону через купівлю корпоративних прав компаній, які володіли землею. Також до 2014 року у Литовській Республіці не було встановлено обмежень на купівлю землі пов’язаним особам, в результаті чого великі земельні масиви почали концентруватись в одних руках. Приміром, у власності одного з найбільших литовських агроконцернів 30 тисяч гектар, при тому, що обсяг с/г земель у Литві 3 млн га.
«Де ми зробили помилку? Не зробіть ви цього. Дали можливість пов’язаним особам купувати землю. У 2014 році ми це виправили. Зараз пов’язані особи не можуть мати понад 500 га землі. Щодо вашої норми по 200 тисяч га в одні руки — це дуже багато. Я знаю, що в інших країнах є 5, 10, 20 тисяч гектар у володінні - це більше всіх. І не дозволяйте купувати пов’язаним особам, інакше будете мати великі проблеми», — зазначив Казіс Старкевічус.
Яка земельна реформа чекає українців і, найголовніше, як ефективно займатись агробіззнесом в умовах ринку землі сільгоспризначення обговоримо 11 лютого на "TOP CROPS. Міжнародний конгрес із рослинництва".